• Aksamitka

  • Aksamitki to jednoroczne rośliny należące do bardzo licznej rodziny astrowatych. Do Europy, aksamitki trafiły ponad 400 lat temu z Meksyku i od tego czasu zdobią ogrody, parki i liczne kwiatowe rabaty. Kwiaty aksamitek zebrane są w pojedyncze koszyczki wyrastające na szczytach łodyg . Charakterystyczny jest ich zapach, który odstrasza wiele szkodników. W uprawie, jako rośliny ozdobne znalazły zastosowanie trzy gatunki: Aksamitka rozpierzchła, Aksamitka wzniesiona oraz Aksamitka wąskolistna. Wszystkie łączy duża obfitość kwitnienia i stosunkowo niewielkie wymagania uprawowe.

Aksamitka rozpierzchła

w zależności od odmiany może dorastać do wysokości nawet 50 cm (zwykle do 30 cm) i ma silnie rozgałęzione pędy z pierzastodzielnymi liśćmi. Kwiaty żółte, pomarańczowe, miodowe, czerwono-brązowe często z różnymi przebarwieniami są zwykle pełne, o łagodnie fryzowanych płatkach. Okres kwitnienia rozpoczyna się w czerwcu i trwa do pierwszych przymrozków.

Aksamitka wzniesiona – Tagetes erecta

znana jest również jako aksamitka wyniosła. Charakteryzuje się dość wysokim wzrostem. Może dorastać nawet do 90 cm. Aksamitka wzniesiona ma duże koszyczki kwiatowe, które mogą osiągać od 9 do 15 cm średnicy. Mogą być one w całości wypełnione kwiatami rurkowatymi lub języczkowatymi. Ich kolor zależy od konkretnej odmiany. Spotykamy odmiany białe i kremowe, ale najpopularniejsze są te w odcieniach żółtego i pomarańczowego.

Aksamitki wąskolistne

mają kępiasty, zwarty pokrój i dorastają do 30 cm wysokości. Liście ich są drobne, wąskie i głęboko powcinane, a języczkowate kwiaty tworzą koszyczki o śr. 1,5-2 cm. Kwitną bardzo obficie.

Sadzonki aksamitek wysadzamy do gruntu po 15 maja. Zapewniamy im słoneczne lub półcieniste stanowisko. Aby dobrze rosły, wystarczy przeciętne podłoże. Dobrze znoszą okresowe susze.

Aksamitki najczęściej uprawia się w gruncie, doskonale nadają się na obwódki rabat. Można je także uprawiać w pojemnikach na tarasach i balkonach.

Podziel się: