Azalie

to nie tylko piękne krzewy ogrodowe, to także bardzo efektowne, domowe rośliny doniczkowe. Najczęściej można je nabyć w okresie jesiennozimowym. To wtedy w kwiaciarniach jest największy wybór kwitnących okazów.
Doniczkowa azalia jest krzewem o zwartym pokroju. Tworzy liczne kwiaty o płatkach delikatnych jak bibułki, w odcieniach bieli, różu, czerwieni oraz fioletu. Liście „zdrowej” azalii powinny być ciemnozielone i błyszczące. Po przekwitnięciu rośliny, azalia rozpoczyna wzrost, pojawiają się wtedy nowe liście.

Wymagania i pielęgnacja

Pamiętajmy, że azalie są niezwykle wymagające. Pierwsze tygodnie w nowym miejscu są dla nich decydujące, dlatego ważne, by już na samym początku stworzyć im optymalne warunki. Azalie wymagają dużo światła, szczególnie w okresie zimowym, kiedy tak bardzo go brakuje. W lecie światło powinno być rozproszone. Dobrym pomysłem jest przeniesienie w lecie azalii do ogrodu lub na taras. Optymalna temperatura wzrostu to 15 stopni C, czyli dość chłodno. Azalie nie znoszą przeciągów, otwartych okien oraz bezpośredniego sąsiedztwa kaloryferów.
Podlewanie azalii również nie jest łatwe, bardzo łatwo ją przesuszyć i wtedy szybko traci turgor i w konsekwencji opadają liście. Należy pamiętać, że utrzymując zbyt wilgotne podłoże możemy doprowadzić do zagniwania korzeni.

Podziel się: