Gardenia jaśminowata

to nazwa ozdobnego, wiecznie zielonego krzewu, zamieszkującego w naturze lasy wschodniej Azji (Japonii, Chin i Tajwanu). W Polsce to niewielkiej wielkości roślina doniczkowa do dekoracji wnętrz, ozdobna zarówno z liści  jak i kwiatów. Gardenia ma ciemnozielone lśniące liście oraz kwiaty o niezwykłym, terapeutycznym zapachu. Kwiaty początkowo są białe, ale w miarę rozwoju staja się kremowe, a następnie jasnożółte. Pojawiają się w zimie.

Wzrost gardenii w warunkach domowych jest powolny, a roczne przyrosty pędów wynoszą tylko kilka centymetrów.

 

 

Wymagania i pielęgnacja

Gardenia nie jest łatwą do uprawy rośliną. Lubi lekkie przepuszczalne podłoże. Należy wybierać dla niej jasne stanowiska, dobrze oświetlone, jednak w lecie nie powinna być narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. W okresie lata dobrze jest wynieść ją na taras lub balkon, ustawiając pod osłoną innych, większych roślin. Optymalną temperaturą dla wzrostu gardenii jest zakres 18-20 st.

W okresie wegetacji ważne jest regularne podlewanie i nawożenie gardenii. Gardenia lubi stale wilgotne podłoże, ale nie mokre. Źle znosi przesuszenie podłoża. W okresie zimy należy zraszać liście i uważać, aby woda nie pokryła kwiatów.

Przesadzać należy ją nie częściej niż co 2-3 lata, pamiętając o kilkucentymetrowej warstwie keramzytu.

Podziel się: