Juka

to dobrze znana i bardzo popularna roślina doniczkowa. Jej egzotyczna uroda sprawia, że doskonale prezentuje się w nowoczesnym wnętrzu.
Naturalnym środowiskiem juki domowej są ciepłe i suche obszary Ameryki Północnej i Południowej oraz Karaiby. Najbardziej popularna jest zielonoulistniona juka gwatemalska (Yucca elephantipes), zwana także słoniastostopą.

Wymagania i pielęgnacja

W uprawie domowej juka potrzebuje dużo światła i dobrze znosi bezpośrednie nasłonecznienie. Dobrze jest wystawić ją w zaciszne, nasłonecznione miejsce na wolnym powietrzu. Zimę juka powinna spędzić w domu, jeśli to możliwe to w chłodnym i jasnym pomieszczeniu. Rośliny długo przebywające w zbyt ciemnych miejscach z czasem giną. Przy niedoborze światła ich liście stają się jasnozielone i wiotkie, a pędy się wyciągają.
W okresie lata, jeśli nasza juka stoi na zewnątrz to należy ją obficie podlewać, jeśli uprawiamy ją w domu, to podlewamy ją umiarkowanie. Wiosną i latem nie zapominamy o regularnym, najlepiej co dwa tygodnie, dokarmianiu juki nawozem wielkoskładnikowym.

 

CIEKAWOSTKA

Juki są uprawiane na plantacjach kawy w Ameryce Południowej, gdzie zapewniają cień kawowym krzewom. Po kilku latach, ścina się je, a pocięte na kawałki łodyg,i eksportuje do Europy. Tu zostają posadzone, ukorzenione, a gdy tylko na sadzonce pojawi się pióropusz liści, trafiają do sprzedaży jako rośliny domowe.

Podziel się: