Róża

Pochodząca z Azji, dokładnie z Chin, udomowiona została 5 tysięcy lat temu. Róża rośnie jako krzew o łodygach często pokrytych kolcami, chociaż nie u wszystkich odmian. Również liście ma zróżnicowane, najczęściej matowe, czasami połyskujące.
Jednak eleganckie oblicze kształtują głównie kwiaty, osadzone pojedynczo lub zebrane w kwiatostany. Jej walory zapachowe ceniono już w starożytnej Grecji i Rzymie, obecnie często wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym, przy produkcji najbardziej wyrafinowanych perfum.
Również wiele odmian wykorzystywanych we florystyce, jak ‘Red Naomi’, zachwyca niezwykłym zapachem.

Jednak przede wszystkim ceni się różę ze względu na wyjątkowe piękno kwiatów, które starano się uwiecznić już na ścianach egipskich grobowców. Pojawiała się również wielokrotnie na kartach najwybitniejszych dzieł starożytnych poetów. Antyczni Rzymianie obchodzili nawet święto – Rosaria, a płatkami róż przyozdabiano wnętrza podczas przyjęć.
Do dzisiaj wychwala się jej piękno w poezji, w malarstwie. Jednak przede wszystkim to najpopularniejszy kwiat we florystyce. Czerwone róże stały się symbolem miłości, a białe i bordowe – niezaprzeczalnej elegancji. Floryści wykorzystują je przy tworzeniu kompozycji na oficjalne uroczystości. Róże pojawiają się często jako bukiet zaręczynowy, jubileuszowy czy urodzinowy.

Róże to podstawowy element we florystyce ślubnej. Pojawia się w bukietach Panny Młodej, w dekoracji samochodu czy aranżacji kościoła, sali weselnej. Dodatkową zaletą jest szeroki wybór odmian ze względu na zabarwienie kwiatów, od bieli, przez żółć, pomarańcz, po czerwień i bordo. Są też kremowe, seledynowe, a nawet w kolorze cappuccino.

Podziel się: