Skrzydłokwiat

jest w czołówce roślin filtrujących powietrze. Dlatego każdy powinien mieć go w swoim domu. Naturalnie występuje w Ameryce Środkowej i Południowej, a warunkach domowych, w zależności od odmiany rośliny dorastają od 25 do 50 cm wysokości.
Skrzydłokwiat jest jedną z niewielu roślin doniczkowych dekoracyjnych zarówno ze względu na liście jak i kwiaty. Tworzy kępy dużych, zielonych liści o lancetowatym kształcie i lekko pofalowanych brzegach. Mają one długie ogonki i błyszczące blaszki liściowe.
Nazwa skrzydłokwiatu pochodzi od jego białych lub zielonkawo-białych liści przykwiatowych zwiniętych wokół kremowobiałej kolby kwiatostanowej (podobnie jak u anturium).

Wymagania i pielęgnacja

Skrzydłokwiat jest łatwy w uprawie. Lubi wilgotne powietrze, ale też dobrze znosi krótkotrwałe susze. Najlepsze miejsce dla niego to jasne stanowisko, ale należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia. W półcieniu rośnie równie dobrze, ale słabiej kwitnie. Optymalne temperatury to 18-22°C.
Latem, w okresie intensywnego wzrostu należy podlewać obficie, a zimą, w okresie spoczynku zaleca się ograniczenie podlewania.

Podziel się: