Słonecznik

Podążający za spojrzeniem słońca słonecznik, należy do rodziny astrowatych. Nazwa łacińska Helianthus pochodzi od dwóch greckich słów: Helios (słońce) oraz anthos (kwiat).
Przybywszy do Europy z Ameryki, gościł zarówno na dworach, jak i w wiejskich ogrodach. Słonecznik posiada okazałe kwiatostany, typu koszyczek. Brzeżne kwiaty języczkowe nadają roślinie żółtą barwę. Łodyga jest prosta, sztywna, gruba i osiąga od 0,5 do 3 m wysokości. Również liście są duże, przy tym sercowate, o piłkowanych brzegach.

Dzięki swym okazałym rozmiarom, we florystyce często stosowany jako pojedynczy kwiat. Chociaż wyjątkowo spektakularnie wygląda w bukiecie. Słonecznik symbolizuje słońce i letni optymizm, ale także romantyczną, chociaż tragiczną historię opisaną w greckiej mitologii.
Ważne, by bukiet słoneczników umieszczać w chłodnym miejscu, regularnie dopełniać wodę w wazonie (słoneczniki dużo piją), a także usuwać nadmiar liści z łodygi.

By poznać niezwykłe ciepło i pozytywną energię tej słonecznej rośliny, pozwólmy sobie na jej towarzystwo. W lecie słoneczniki dostępne są w kwiaciarniach Kochajmy kwiaty.

Podziel się: