Tulipan

należy do rodziny liliowatych. Początki jego sięgają prawdopodobnie X wieku, gdy uprawiano go na terenach Persji.

Do Europy Zachodniej sprowadzony został w wieku XVI – do Wiednia, zamieszkując w ogrodzie botanicznym.

Pod koniec XVI wieku Holandię ogarnęła „tulipomania”, opisywana w książkach. Cebulki tulipanów osiągały zawrotne ceny, nawet wartości kamienicy w Amsterdamie. Astronomiczną kwota dotyczyła cebulki tulipana ‘Semper Augustus’, którego sprzedano za 13 tysięcy guldenów. „Szaleństwo tulipanowe” doprowadziło do ruiny finansowej wielu kupców. Jednak od tego czasu Holandia została światowym liderem w uprawie tulipanów.

Na szczycie pędu tulipana osadzony jest zazwyczaj jeden kwiat, czasami przy rozgałęzieniu wyrasta kilka kwiatów. Tulipany mogą być pojedyncze lub pełne, w wachlarzu barw od bieli, poprzez żółty, czerwony, różowy, fioletowy, a nawet wielobarwne.

Mimo, że tulipany to symbol wiosny, obecnie w kwiaciarniach dostępne są prawie przez cały rok, stąd bukiety z nich powstałe często są wręczane na różnorodne okazje, a także jako element dekoracji w domu.

Wyjątkową rolę tulipana podkreśla jego obecność w kulturze, poezji, filmie, a niejednokrotnie również w symbolice, przybierając czasami przeciwstawne znaczenie, w zależności od rejonu świata i epoki.

Podziel się: