Zamiokulkas

to, pochodząca ze wschodniej Afryki roślina domowa, wyróżniająca się eleganckim pokrojem, efektownymi liśćmi i niewielkimi wymaganiami uprawowymi. Świetnie sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach, szczególnie w przestrzeni publicznej. Charakteryzuje się dość powolnym wzrostem, w jednym roku możemy spodziewać się nie więcej niż 1-2 nowych liści.
Z krótkiego, grubego podziemnego kłącza wyrastają mięsiste, pierzastozłożone, wzniesione liście, o błyszczącej powierzchni. Liście osiągają długość 20-40 cm, a u ich podstawy czasem pojawiają się kwiatostany. W zależności od wieku i odmiany zamiokulkasy dorastają do 120 cm wysokości.

Wymagania i pielęgnacja

Rośliny te wykazują bardzo dużą tolerancję na niesprzyjające warunki. Dobrze rosną przy rozproszonym, półcienistym świetle. Poniżej temperatury 15 stopni Celcjusza, wchodzą w stan spoczynku i wtedy zrzucają liście. Należy podlewać je umiarkowanie, utrzymując stale, lekko wilgotne podłoże oraz nawozić co 2-3 tygodnie. Zamiokulkas jest bardzo tolerancyjny na przesuszenia, może wytrzymać bez wody nawet kilka tygodni.

Zamiokulkasy są tzw. żelaznymi roślinami. Krzywdę możemy im tylko zrobić nadmiernym podlewaniem – wtedy dochodzi do gnicia korzeni. Unikamy także wystawienia rośliny na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, które mogą poparzyć liście.

Podziel się: