Palma Złotowiec lśniący,

znana także pod łacińską nazwą Chrysolidocarpus lub Areca to propozycja rośliny doniczkowej, która dobrze się będzie prezentować prawie w każdym wnętrzu. Ze smukłego kłącza wyrastają na długich, nawet osiągających 2 metry ogonkach, ciemnozielone pióropusze liści. Gdy liście są jeszcze młode, to skierowane są ku górze, by z czasem łukowato wyginać się na boki.

W środowisku naturalnym, a pochodzi z Madagaskaru, Złotowiec osiąga wysokość 9 m. Jednak w domowej uprawie, największe rośliny mogą pochwalić się wzrostem osiągającym 2 metry.

Złotowiec jest jedną z najpopularniejszych palm uprawianych w domach i mieszkaniach. W kwiaciarniach Kochajmy kwiaty oferowane są zarówno rośliny niewielkiej wielkości jak i wyrośnięte okazy.

 

Wymagania i pielęgnacja

Ta efektowna roślina nie należy do wymagających. Lubi jasne stanowiska, ale nie powinna być wystawiana na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. W takim przypadku jej liście mogą blednąc, a nawet żółknąć. Złotowiec lubi wilgotne podłoże, ale nie toleruje nadmiaru wody. Korzystnie reaguje na zraszanie liści. Aby dobrze się rozwijała, warto w okresie wegetacji podlewać ją co 2 tygodnie roztworem nawozu do roślin o ozdobnych liściach.

Podziel się: