O tym, że rośliny doniczkowe pozytywnie wpływają na zdrowie i życie człowieka napisano już wiele. Rola roślin znajdujących się w pomieszczeniach, w domach, biurach salach konferencyjnych nie sprowadza się już tylko do estetyki. Choć i ta jest dla wielu niezwykle ważna i można ją potraktować jak bonus. Rośliny doniczkowe „robią” dla nas wiele dobrego, ale przede wszystkim jonizują powietrze, produkują tlen, oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji i skutecznie zwiększają jego wilgotność. Zapachy i aromaty, które wydzielają również pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, a kolorystyka roślin, liści i kwiatów oraz kształt niejednokrotnie poprawiają nasz nastrój.

Jonizacja i jakość powietrza.

Żyjemy w betonowym świecie, w którym dominują jony dodatnie. Bloki z wielkiej płyty, ceglane kamienice, asfalt, spaliny, urządzenia elektryczne to tylko wybrani producenci niekorzystnych dla ludzi jonów dodatnich. Bliskość i przewaga jonów dodatnich powodują bóle głowy, zmęczenie i apatię. A lubicie powietrze po burzy? Wystarczy pomyśleć jak jest świeże i orzeźwiające. To dlatego, że naładowane jest jonami ujemnymi, a najlepszymi dawcami jonów ujemnych są rośliny. Zaliczają się do nich między innymi drzewka cytryny, pomarańczy czy skrzydłokwiat. O tym ostatnim, łatwym w uprawie i zawsze dostępnym w kwiaciarniach ze znakiem „Kochajmy kwiaty” więcej informacji znajdziesz

tutaj.

maranta w kwiaciarniach kochajmy kwiaty                                   

Przeciętny człowiek 80 % swojego czasu spędza w pomieszczeniach. Dlatego niezwykle istotna jest jakość powietrza wewnętrznego, czyli otaczającego nas w pomieszczeniach zamkniętych. Farby, wykładziny podłogowe, tapety emitują każdego dnia związki organiczne, których obecność nie pozostaje obojętną na samopoczucie człowieka. Rośliny doniczkowe znajdujące się w pomieszczeniach w procesach fotosyntezy, oddychania i transpiracji pozytywnie oddziałują na jakość powietrza wewnętrznego. Produkują tlen, pochłaniają dwutlenek węgla, usuwają z powietrza szkodliwe substancje, między innymi formaldehydy czy benzen, a same emitują lotne związki organiczne – terpeny o działaniu antybakteryjnym i redukującym zapachy. W procesie transpiracji polegającym na odparowywaniu wody z nadziemnych części roślin zwiększają wilgotność powietrza.

 

                                                 szeflera w kwiaciarniach Kochajmy kwiaty

Należy pamiętać, że wszystkie żywe rośliny wykorzystywane do dekoracji wnętrz mają ogromny wpływ na jakość powietrza, jednak niektóre z nich działają silniej. Do grona najskuteczniejszych czyścicieli powietrza należą: paproć nefrolepis, figowiec sprężysty, bluszcz oraz złotowiec lśniący i storczyk falenopsis.

Energetyzujące aromaty

Zapachy i aromaty również wpływają na nasze samopoczucie, budzą konkretne emocje i przywołują wspomnienia. Substancje odpowiedzialne za aromat znajdują się we wszystkich częściach roślin: w liściach, pędach, korzeniach, owocach i oczywiście w kwiatach. Intensywny zapach wydzielany przez kwiaty i liście drzewka pomarańczowego oraz geranium poprawia koncentrację i pobudza do działania, aromat gardenii ma działanie terapeutyczne, dodaje optymizmu i radości życia.

Jeżeli jeszcze ktoś jest nieprzekonany, że rośliny doniczkowe to doborowe towarzystwo, to na koniec ostatni argument. Naukowcy uważają, że zielony kolor poprawia pracę płuc i krążenie krwi oraz dobrze działa na psychikę.

Bo przecież zieleń koi oczy!

Podziel się: