
O tym, że rośliny doniczkowe pozytywnie wpływają na zdrowie i życie człowieka napisano już wiele. Rola roślin znajdujących się w pomieszczeniach, w domach, biurach salach konferencyjnych nie sprowadza się już tylko do estetyki. Choć i ta jest dla wielu niezwykle ważna i można ją potraktować jak bonus. Rośliny doniczkowe „robią” dla nas wiele dobrego, ale przede wszystkim jonizują powietrze, produkują tlen, oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji i skutecznie zwiększają jego wilgotność. Zapachy i aromaty, które wydzielają również pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, a kolorystyka roślin, liści i kwiatów oraz kształt niejednokrotnie poprawiają nasz nastrój.
Jonizacja i jakość powietrza.
Żyjemy w betonowym świecie, w którym dominują jony dodatnie. Bloki z wielkiej płyty, ceglane kamienice, asfalt, spaliny, urządzenia elektryczne to tylko wybrani producenci niekorzystnych dla ludzi jonów dodatnich. Bliskość i przewaga jonów dodatnich powodują bóle głowy, zmęczenie i apatię. A lubicie powietrze po burzy? Wystarczy pomyśleć jak jest świeże i orzeźwiające. To dlatego, że naładowane jest jonami ujemnymi, a najlepszymi dawcami jonów ujemnych są rośliny. Zaliczają się do nich między innymi drzewka cytryny, pomarańczy czy skrzydłokwiat. O tym ostatnim, łatwym w uprawie i zawsze dostępnym w kwiaciarniach ze znakiem „Kochajmy kwiaty” więcej informacji znajdziesz
tutaj.
Przeciętny człowiek 80 % swojego czasu spędza w pomieszczeniach. Dlatego niezwykle istotna jest jakość powietrza wewnętrznego, czyli otaczającego nas w pomieszczeniach zamkniętych. Farby, wykładziny podłogowe, tapety emitują każdego dnia związki organiczne, których obecność nie pozostaje obojętną na samopoczucie człowieka. Rośliny doniczkowe znajdujące się w pomieszczeniach w procesach fotosyntezy, oddychania i transpiracji pozytywnie oddziałują na jakość powietrza wewnętrznego. Produkują tlen, pochłaniają dwutlenek węgla, usuwają z powietrza szkodliwe substancje, między innymi formaldehydy czy benzen, a same emitują lotne związki organiczne – terpeny o działaniu antybakteryjnym i redukującym zapachy. W procesie transpiracji polegającym na odparowywaniu wody z nadziemnych części roślin zwiększają wilgotność powietrza.
Należy pamiętać, że wszystkie żywe rośliny wykorzystywane do dekoracji wnętrz mają ogromny wpływ na jakość powietrza, jednak niektóre z nich działają silniej. Do grona najskuteczniejszych czyścicieli powietrza należą: paproć nefrolepis, figowiec sprężysty, bluszcz oraz złotowiec lśniący i storczyk falenopsis.
